
40 mm racing cylinder suitable for the following mopeds with Beta 521 engine:
The aluminum racing kit with Nikasil coating is an extremely reliable and durable cylinder.
Ø piston pin: 12 mm
Scope of delivery according to figure 1.
Note: The stud bolts supplied for the exhaust have a strength of 5.6. We recommend replacing these with item 10126 with increased strength in the accessories. Please observe the installation direction when assembling. The piston is inserted with the arrow pointing towards the outlet on the exhaust side.
| Surface | sandblasted |
| Manufacturer | Airsal |
| Material | Aluminum |
| Displacement | 50 ccm |
| Crankshaft stroke | 39 mm |
| Nominal diameter | 40 mm |
| Ø cylinder neck | 46 mm |
| Camouflaged | No |
| Ø outlet inside | 21 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Outlet type | straight |
| Hole spacing outlet | 38 mm |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Hole pattern [mm] | 48 x 48 |
| Decompressor | No |
| Area of application | Tuning |
| Pony / Cilo (Beta 521 & 512) | Beta 512 Beta 521 (engine) |
Accessories & related products
GPO Ø 40 mm cylinder head "Original" | Pony GTX, Cross 521 (A8113)
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: varnished · Ø cylinder: 40 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Ø screw holder: 6.5 mm · Hole pattern [mm]: 48 x 48 · Candle thread: short · Total length: 120 mm · Width: 108 mm · Pony OEM number: A8113
EUR 77.00
GPO Ø 40 mm cylinder head "Racing" | Pony GTX, Cross 521 (A8113)
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: varnished · Ø cylinder: 40 mm · Camouflaged: Yes · Number of fixing points: 4 pcs · Ø screw holder: 6.5 mm · Hole pattern [mm]: 48 x 48 · Candle thread: short · Total length: 120 mm · Width: 108 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A8113
EUR 82.90
GPO 40 mm cylinder (without piston & gasket set) "Original" | Pony GTX, Cross 521
Nominal diameter: 40 mm · Manufacturer: GPO · Material: Gray cast iron · Displacement: 50 ccm · Ø cylinder neck: 45 mm · Hole spacing for cylinder mounting: 48 mm · Outlet type: straight · Number of fixing points: 4 pcs · Hole spacing outlet: 39 mm · Area of application: Original
EUR 106.70
GPO 40 mm cylinder kit (Meteor Edition) "Original" | Pony GTX, Cross 521
Nominal diameter: 40 mm · Manufacturer: GPO · Material: Gray cast iron · Displacement: 50 ccm · Ø cylinder neck: 45 mm · Ø outlet inside: 21.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 39 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 48 x 48 · Area of application: Original
EUR 177.90
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
swiing® revival nozzle set M5 (50 - 70) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 10 pcs · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Total length: 8 mm · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 50 · Nozzle size: 52 · Nozzle size: 55 · Nozzle size: 58 · Nozzle size: 60 · Nozzle size: 62 · Nozzle size: 64 · Nozzle size: 66 · Nozzle size: 68 · Nozzle size: 70
EUR 24.80
swiing® revival needle roller bearing 12/15/14.2 original
Bearing type: Needle sleeve · Ø inside: 12 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Manufacturer: swiing® revival parts · Bearing cage: Sheet steel cage · Ø outside: 15 mm · Width: 14.2 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 155 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 10.60
SIS Tuning Exhaust | Pony / Cilo Beta 521
Manufacturer: Made in Portugal · Color: Chrome · Color: black · Material: Steel · Surface: varnished · Ø outside: 60 mm · Ø Silencer: 60 mm · Total length: 780 mm · Ø Internal connection: 19 mm · Mounting type: Welded lug · Ø Flame tube outside: 22 mm · Exhaust type: Cigar · Number of fixing points: 2 pcs · Flame tube attachment: Flange
EUR 154.10
NGK B6ES spark plug long thread
Manufacturer: NGK · Candle designation: B6ES · Candle thread type: long · Area of application: Original · Area of application: Standard · Spark plug socket: M4 · Spark plug socket: SAE · Suppressed: No · Thread type: MF14x1.25 (fine pitch thread) · Width across flats: 21 mm
EUR 7.70









