
38.0 mm piston with a 1.5 mm rectangular piston ring with internal fuse (IS) for slotted cylinders of various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 38 mm |
| Manufacturer | Athena |
| Ø outside piston (A) | 37.94 mm |
| Compression height (C) | 22.5 mm |
| Curvature (D) | 3.55 mm |
| Total piston height (E) | 55 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | A |
| Weight piston kit | 76 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 23.60
Athena piston 38 mm #B | Puch
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Athena · Ø outside piston (A): 37.94 mm · Compression height (C): 22.45 mm · Curvature (D): 3.55 mm · Total piston height (E): 55 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: B · Weight piston kit: 74 g
EUR 77.00
Athena piston 38 mm #C | Puch
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Athena · Ø outside piston (A): 37.97 mm · Compression height (C): 22.45 mm · Curvature (D): 3.55 mm · Total piston height (E): 55 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: C · Weight piston kit: 76 g
EUR 77.00
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
15 mm intake manifold | Puch E50
Mounting type: Screws · Number of fixing points: 2 pcs · Material: Aluminum · Camouflaged: Yes · Ø External connection: 20 mm · Ø inside: 14.5 mm · Total height: 54 mm · Height flange center hole: 43 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Total length: 47 mm · Area of application: Tuning
EUR 14.10
Starter cable Ø 1.5 mm x 160 cm | Puch Maxi
Surface: galvanized (blue) · Ø nipple: 8 mm · Nipple length: 12 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Cable length: 1600 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Area of application: Standard
EUR 2.85
Meteor piston 38 mm #1 | Puch Supermaxi Cat.
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Meteor · Ø outside piston (A): 37.955 mm · Compression height (C): 24 mm · Curvature (D): 2.3 mm · Total piston height (E): 55.3 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: 1 · Weight piston kit: 78 g
EUR 65.20








