
48 mm replacement piston with a 1.5 mm rectangular piston ring with internal fuse (IS) for mopeds / mopeds with a 48 mm Athena cylinder kit suitable for Sachs 504 / 505 with and without reed valve.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Athena |
| Ø outside piston (A) | 47.96 mm |
| Compression height (C) | 30.12 mm |
| Curvature (D) | 1.94 mm |
| Total piston height (E) | 59 mm |
| Number of piston rings (F) | 1 pcs |
| Nominal diameter | 48 mm |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Tolerance group | B |
| Weight piston kit | 123 g |
| Sachs | 504 (without pedal shaft) 505 (with pedal shaft) - 1A (AT) , 2A (HG) |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Total length: 130 mm · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm
EUR 23.60
Athena piston 48 mm #A | Sachs 503 AB, AC, ADV
Manufacturer: Athena · Nominal diameter: 48 mm · Ø outside piston (A): 47.92 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 29.3 mm · Curvature (D): 2.1 mm · Total piston height (E): 52 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: L-ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 2 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 114 g
EUR 94.80
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Manufacturer: Magura · Ø Bundle: 6 mm · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Ø outside: 8 mm · Total length: 15 mm · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Screw head: Hexagon · Width across flats: 7 mm · Area of application: Standard · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 7 mm
EUR 2.95
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Drive: Slot · Ø outside: 5 mm · Total length: 6 mm · Ø Cable bushing: 1.6 mm · Screw head: Lens head · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Number of components: 2 pcs · Thread length: 4 mm
EUR 2.35
NGK CR6 Racing ignition cable & plug High End red / 5 kΩ interference suppressed
Manufacturer: NGK · Material: Rubber · Cable available: Yes · Color: red · Suppressed: Yes · Resistance: 5000 Ω · Subcategory: Ignition cable · Subcategory: Spark plug connector · Ø cable: 7 mm · Cable length: 1000 mm
EUR 47.30







