
41 mm piston with two 1 mm rectangular piston rings with internal locking (IS) for various Puch cylinders on your Puch moped / moped.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Barikite |
| Thick piston ring | 0.95 mm |
| Ø outside piston (A) | 40.94 mm |
| Compression height (C) | 22.55 mm |
| Curvature (D) | 3.46 mm |
| Total piston height (E) | 52.5 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Nominal diameter | 41 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Weight piston kit | 92 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) ZA50 (fan-cooled) Z50 (X30 Sport) Z50 (X30 Velux) 2-speed MS, MV, MV50 3-speed VSD, DS, VZ, MC |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Area of application: (Dis)assembly tool · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm
EUR 23.60
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Nut flywheel M10x1 SW15 serrated
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Nut type: Flange nut · Thread type: MF10x1 (fine pitch thread) · Ø outside: 19.8 mm · Height: 10.5 mm · Nominal diameter (thread): 10 mm · Drive: External hexagon · Width across flats: 15 mm
EUR 3.45
swiing® revival gasket set cylinder | Puch Supermaxi LG1, LG2 (Cat)
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Aluminum · Material: Sealing carton · Material: Sealing paper · Area of application: Standard · Ø cylinder: 38 mm · Ø outlet inside: 22 mm · Hole spacing inlet: 32 - 38 mm · Number of components: 4 pcs · Hole spacing outlet: 42 - 44 mm · Hole pattern [mm]: 44 x 44 mm · Decompressor: No
EUR 12.90





