
Classic rear-view mirror suitable for your moped, moped or small motorcycle.
The mirror glass frame is made of stainless steel, painted black.
The mirror rod is made of steel, painted black.
The mirror clamp is galvanized.
With the enclosed mounting clamp, the rear-view mirror can be easily mounted on all handlebars with a diameter of 22 mm.
German quality product from the manufacturer Busch+Müller (Bumm).
| Mirror property | none |
| Manufacturer | Bumm |
| Material | Steel |
| Test mark | none |
| Surface | varnished |
| Color | black-matt |
| Clamping diameter | 22 mm |
| Ø mirror surface | 98 mm |
| Ø mirror rod | 8 mm |
| Mirror rod length | 300 mm |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
| Total length | 350 mm |
| Thread size | M8 |
Accessories & related products
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Test mark: none · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Clamping diameter: 22 mm · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Total length: 360 mm · Thread size: M8
EUR 33.10
Bumm mirror round standard black
Manufacturer: Bumm · Material: Steel · Test mark: none · Surface: varnished · Color: black · Clamping diameter: 22 mm · Ø mirror surface: 102 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 190 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Total length: 305 mm · Thread size: M8
EUR 26.70
Explore categories from Mirror
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Nipple shape: Cylinder · Cable length: 2200 mm · Nipple length: 5 mm · Number of components: 1 pcs · Area of application: Standard
EUR 2.85
Magura gas cable clamp / deco cable clamp Ø 5 x 6 mm
Ø Cable bushing: 1.6 mm · Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: nickel-plated · Total length: 6 mm · Drive: Slot · Screw head: Lens head · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread length: 4 mm · Ø outside: 5 mm · Number of components: 2 pcs
EUR 2.35
Inner cable set automatic | Puch E50
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears
EUR 11.80
Handlebar fork plate 30 cm curved with strut solid black
Surface: varnished · Color: black · Mounting type: Fork plate · Material: Steel · Clamping diameter: 22 mm · Fork plate holder length: 80 mm · Width: 640 mm · Length handlebar ends: 190 mm · Height: 280 mm · Crossbar: Yes · Ø outside: 22 mm · Ø Strut: 10 mm · Strut length: 200 mm
EUR 68.70







