
Chromed EBR fork with reinforced bars.
For various mopeds. E.g. Zündapp Belmondo, Sachs 50/2, Hercules etc.
Bolt to attach the brake anchor plate is located on the right side. 7 cm above the center of the wheel axle.
With clamp for attaching the handlebars to the fork plate.
Two M6 threaded bolts are provided for mounting the mudguard. The distance of these bolts is adjustable and can be varied from 15 to 50 mm.
Internal diameter head tube (for stem mounting): 22 mm
Head tube length: 20 cm
Length center wheel axle to lower edge of lower fork crown: 41 cm
Total length: 64 cm
Thread: M26x1
Thread length on head tube: 3 cm
Suitable headset sets can be found below in the accessories section.
Branded product of the Italian manufacturer EBR.
| Color | Chrome |
| Manufacturer | EWC |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Adjustable | No |
| Spar end distance (center-center) | 140 mm |
| Ø outer head tube | 26 mm |
| Ø spars | 28 mm |
| Ø head tube inside | 22.3 mm |
| Head tube length | 200 mm |
| Fork bridge - center wheel axle | 410 mm |
| Distance brake cam to wheel axle center-center | 70 mm |
| Total length | 635 mm |
| Thread type | MF26x1 (fine pitch thread) |
| Thread length | 58 mm |
| Sachs |
| Zündapp Belmondo |
| Hercules |
Accessories & related products
Explore categories from Fork
Moped fans also bought
GPO light switch with wiring harness base chrome version
Color: Chrome · Manufacturer: GPO · Material: Plastic · Housing material: Steel · Surface: chrome-plated · Substructure material: Steel · Functions: High beam (headlights) · Functions: Horn · Functions: Light off · Functions: Low beam · Functions: Motor stop · Cable length: 970 mm · Number of positions: 3 pcs · Number of cables: 5 pcs · Total length: 50 mm · Width: 30 mm · Cable bifurcation to motor: 970 mm · Height: 25 mm · Cable bifurcation to lamp: 180 mm · Cable bifurcation to switch: 420 mm · Ø Handlebars: 22 mm
EUR 20.10
Bumm mirror round Inox
Color: Chrome · Manufacturer: Bumm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Test mark: none · Surface: chrome-plated · Clamping diameter: 22 mm · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Thread size: M8 · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Total length: 360 mm
EUR 33.10
ESJOT drive chain 415H (reinforced) 114L (1A quality)
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Color: gray · Ø Pin: 4 mm · Manufacturer: ESJOT · Material: Steel · Surface: blank / oiled · Ø bore: 4.05 mm · Number of chain links: 114 pcs · Rolling circumference: 1448 mm · Chain lock type: Spring lock
EUR 22.40
GPO steerer tube nut M26x1 open stem chrome
Surface: chrome-plated · Manufacturer: GPO · Material: Steel · Nut type: Flange nut · Drive: External hexagon · Height: 14 mm · Thread depth: 11.5 mm · Ø inside: 22.1 mm · Ø outside: 36.5 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread) · Width across flats: 30 mm
EUR 15.30
swiing® ingenious steering bearing M26x1 (for Ø 30 mm steering head tube) High End
Bearing type: Bearing ring · Ø inside: 26.8 mm · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Color: black · Material: Steel · Surface: gas nitrided · Ø mounting frame: 30.3 mm · Ø outside: 43 mm · Thread type: MF26x1 (fine pitch thread)
EUR 65.20








