
Silver-grey colored egg front lamp with chrome-plated lamp ring and side mounting for your vintage moped, moped or small motorcycle.
Models such as the Puch Maxi, Puch Velux, Sachs, Caravelle, Tour de Suisse, Prior, Pony Junior, Monark, Rixe, Walco and DKW were equipped with these egg-shaped headlights.
| Test mark | E11 |
| Color | silver, Chrome |
| Material | Steel, Glass |
| Housing material | Steel |
| Surface | varnished |
| Lens material | Glass |
| Bulb holder | BA15d |
| Tension | 6 V, 12 V |
| Ø outside | 103 mm |
| Speedometer recording | 48 mm |
| Depth | 110 mm |
| Switch included | No |
| Battery operated | No |
| Mounting type | Screws |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Thread size | M6 |
| Universal |
| Puch |
| Sachs |
| Cilo |
Accessories & related products
66HEROES speedometer 60 km/h Ø 48 mm "mofakult" white
Manufacturer: 66HEROES · Material: Metal · Material: Plastic · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Color: black · Color: white · Maximum speed: 60 Km/h · Lighting: without · Signal type Tacho: analog · 4-edge speedometer cable: 1.8 mm · Ø Receptacle: 48 mm · Thread type: MF10x1 (fine pitch thread) · Ø outside: 52.4 mm · Total height: 70 mm · Depth: 50 mm
EUR 71.10
66HEROES speedometer 60 km/h Ø 48 mm "mofakult" black
Manufacturer: 66HEROES · Color: Chrome · Color: black · Color: white · Material: Metal · Material: Plastic · 4-edge speedometer cable: 1.8 mm · Surface: chrome-plated · Maximum speed: 60 Km/h · Thread type: MF10x1 (fine pitch thread) · Lighting: without · Signal type Tacho: analog · Ø Receptacle: 48 mm · Ø outside: 52.4 mm · Depth: 50 mm · Total height: 70 mm
EUR 71.10
Egg lamp Ø 103 mm (central mounting) silver / chrome
Ø outside: 103 mm · Material: Glass · Material: Steel · Color: silver · Housing material: Steel · Surface: varnished · Lens material: Glass · Tension: 6 V · Tension: 12 V · Bulb holder: BA15d · Test mark: E11 · Depth: 110 mm · Mounting type: Screws · Speedometer recording: 48 mm · Switch included: No · Battery operated: No · Number of fixing points: 1 pcs · Thread size: M8
EUR 106.70
Egg lamp Ø 103 mm (side mounting) chrome
Ø outside: 103 mm · Material: Glass · Material: Steel · Color: Chrome · Housing material: Steel · Surface: chrome-plated · Lens material: Glass · Tension: 6 V · Tension: 12 V · Bulb holder: BA15d · Test mark: E11 · Depth: 110 mm · Mounting type: Screws · Speedometer recording: 48 mm · Switch included: No · Battery operated: No · Number of fixing points: 2 pcs · Thread size: M6
EUR 112.60
Not in stock
Egg lamp Ø 103 mm (central mounting) chrome
Color: Chrome · Material: Glass · Material: Steel · Housing material: Steel · Surface: chrome-plated · Lens material: Glass · Tension: 6 V · Tension: 12 V · Ø outside: 103 mm · Bulb holder: BA15d · Test mark: E11 · Depth: 110 mm · Mounting type: Screws · Speedometer recording: 48 mm · Switch included: No · Battery operated: No · Thread size: M8 · Number of fixing points: 1 pcs
EUR 112.60
Explore categories from Headlights & indicators
Moped fans also bought
GPO Luggage rack chrome | Puch Maxi N
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Wheel size: 17 " · Total length: 450 mm · Width: 160 mm · Height: 308 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Ø mounting hole: 6.8 mm · Ø mounting hole: 8.3 mm · Hole spacing: 19 mm · Number of fixing points: 6 pcs · Puch OEM number: 349.3.29.000.2
EUR 67.50
GPO front mudguard strut 17" chrome
Manufacturer: GPO · Color: Chrome · Outer width: 160 mm · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Wheel size: 17 " · Distance mudguard - center hole: 300 mm · Ø mounting hole: 12.5 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 4 pcs · Total length: 305 mm
EUR 17.70










