
Black painted chain sprocket with 28 teeth to fit your Zündapp Alpa Spezial 3000, Tomos and Hercules moped, moped or small motorcycle.
Note: Check the dimensions carefully before purchasing and make sure that the sprocket fits your setup.
You can find more chain sprockets in the accessories section.
German quality product from the manufacturer ESJOT in original equipment quality.
| Chain type | 415H |
| Chain pitch | 1/2" x 3/16" |
| Manufacturer | ESJOT |
| Material | Steel |
| Surface | varnished |
| Color | black |
| Ø inside | 42.5 mm |
| Number of teeth | 28 pcs |
| Ø bolt circle | 60.5 mm, 66 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Ø mounting hole | 7.4 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs, 8 pcs |
| Tomos |
| Hercules |
| Zündapp |
Explore categories from Drive & transmission
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Total length: 145 mm · Manufacturer: GPO · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Color: silver · Ø mounting hole: 5 mm · Width: 105 mm · Height: 5.3 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Mounting type: Nuts & bolts · Thread length: 8 mm · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm
EUR 12.90
Airsal 46 mm cylinder kit straight exhaust | Puch
Manufacturer: Airsal · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Nominal diameter: 46 mm · Crankshaft stroke: 43 mm · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 38 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 237.20
swiing® revival stud bolt inlet/outlet M6 x 30 (10.9 strength)
Total length: 30 mm · Manufacturer: swiing® revival parts · Thread length: 12 mm · Material: Steel · Nominal diameter (thread): 6 mm · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Diameter: 5.95 mm · Strength class: 10.9
EUR 2.15
NTN 6203 C3 Ball bearing 17/40/12
Bearing type: Deep groove ball bearing · Stock number: 6203 · Ø inside: 17 mm · Ø outside: 40 mm · Width: 12 mm · Inner ring width: 12 mm · Manufacturer: NTN · Ball bearing closed: No · Bearing clearance: C3 · Bearing cage: Sheet steel cage ball-guided · Groove ring: No · Material: Steel · Area of application: Standard
EUR 10.60
Union pedals plastic standard
Manufacturer: Union · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: rubberized · Color: black · Drive: Hexagon socket · Drive: Outer edge · Thread type: FG14.3 (9/16" 20G) · Total length: 129 mm · Width: 77 mm · Height: 29 mm · Reflectors: Yes · Width across flats: 15 mm
EUR 15.30
swiing® revival screw set M7 x 25 sprocket mounting | Tomos Quadro, Sprint
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M7x1 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 7 mm · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Number of components: 8 pcs
EUR 9.40







