
Black painted sprocket (chain wheel), not cranked, 47 teeth, suitable for Puch X30 chopper mopeds with foot brake, among others.
German quality product from the manufacturer ESJOT in original equipment quality.
| Chain type | 415H |
| Chain pitch | 1/2" x 3/16" |
| Manufacturer | ESJOT |
| Material | Steel |
| Surface | varnished |
| Ø inside | 38 mm |
| Number of teeth | 47 pcs |
| Ø bolt circle | 71 mm, 84 mm |
| Color | black |
| Number of fixing points | 6 pcs, 12 pcs |
| Ø mounting hole | 8.4 mm |
| Puch |
Accessories & related products
Wippermann drive chain No.18 (double reinforced)
Material: Steel · Manufacturer: Wippermann · Surface: blank / oiled · Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Number of chain links: 114 pcs · Rolling circumference: 1448 mm · Chain lock type: Spring lock · Ø bore: 4.2 mm · Color: gray · Ø Pin: 4.15 mm
EUR 40.20
ESJOT drive chain 415H (reinforced) 114L (1A quality)
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Manufacturer: ESJOT · Surface: blank / oiled · Color: gray · Material: Steel · Number of chain links: 114 pcs · Rolling circumference: 1448 mm · Chain lock type: Spring lock · Ø bore: 4.05 mm · Ø Pin: 4 mm
EUR 22.40
swiing® revival screw set sprocket mounting galvanized | Puch Maxi
Manufacturer: swiing® revival parts · Strength class: 8.8 · Surface: galvanized (blue) · Color: silver · Material: Steel · Number of components: 24 pcs · Drive: External hexagon · Screw head: Hexagon · Thread type: M6x1 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Shank: No · Thread length: 22 mm · Width across flats: 10 mm
EUR 9.40
swiing® revival screw set sprocket mounting Inox | Puch Maxi
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Color: gray · Thread type: M6x1 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Drive: External hexagon · Thread length: 22 mm · Screw head: Hexagon · Width across flats: 10 mm · Shank: No · Number of components: 24 pcs
EUR 15.30
Explore categories from Drive & transmission
Moped fans also bought
swiing® revival chain tensioner Inox | Sachs
Manufacturer: swiing® revival parts · Color: Chrome · Color: black · Surface: chrome-plated · Ø outside chain roller: 40 mm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Plastic · Material: Steel · Ø inside chain roller (chain run): 29 mm · Roll width outside: 19 mm · Roller width inside (max. chain width): 10 mm · Total length: 94 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Width: 19 mm · Number of fixing points: 1 pcs
EUR 41.40






