
Original flame pipe with 22 mm and round inner pipe from old stock for your Puch Maxi or X30 moped / moped with 1-speed automatic E50 engine and special 2-piece exhaust
.On the Swiss models, the original 22 mm exhaust from Puch is welded between the exhaust manifold and the muffler. This manifold, on the other hand, is an original exhaust pipe for a two-piece silencer, as used in various European countries.
| Manufacturer | Puch |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Ø inside | 15 mm |
| Ø External connection | 31 mm |
| Total length | 895 mm |
| Ø outside | 18 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Hole spacing outlet | 43 mm |
| Flame tube attachment | Stud bolts & nuts |
| Puch OEM number | 3493160012, 773697 |
| Puch | E50 Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Stop nut M7 galvanized
Height: 7.3 mm · Drive: External hexagon · Width across flats: 11 mm · Thread type: M7x1 (standard thread) · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Area of application: Standard · Nut type: Self-securing nut · Nominal diameter (thread): 7 mm · Thread depth: 4.8 mm · Strength class: 8
EUR 1.05
Stop nut M7 Inox
Thread type: M10x1.5 (standard thread) · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread type: M7x1 (standard thread) · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Nut type: Self-securing nut · Nominal diameter (thread): 4 mm · Nominal diameter (thread): 5 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Nominal diameter (thread): 7 mm · Nominal diameter (thread): 8 mm · Nominal diameter (thread): 10 mm · Drive: External hexagon
EUR 0.85
Explore categories from Exhaust system
Moped fans also bought
Meteor piston 38 mm #1 | Puch
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Meteor · Ø outside piston (A): 37.95 mm · Compression height (C): 22.7 mm · Curvature (D): 3.3 mm · Total piston height (E): 52.5 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 2 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: 1 · Weight piston kit: 79 g · Puch OEM number: 349.1.10.106.0/21
EUR 59.20



