
Black 28 mm flame pipe for your performance-optimized Malaguti Fifty and Alpa Chopper moped / moped with Franco Morini engine.
The exhaust manifold is well dimensioned with its 1.5 mm wall thickness and has been treated with heat protection paint.
In combination with the exhaust bend and the original exhaust, a little more power can be unobtrusively extracted from any setup.
Suitable connection material and possible silencer variants can be found in the accessories section.
| Ø outside | 28 mm |
| Manufacturer | Made in Switzerland |
| Material | Steel |
| Surface | varnished |
| Color | black-matt |
| Ø inside | 25 mm |
| Thread type | M6x1 (standard thread) |
| Nominal diameter (thread) | 6 mm |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Total length | 470 mm |
| Hole spacing outlet | 49.5 mm |
| Flame tube attachment | Plug connection clamped, Weld |
| Alpa Chopper / Turbo |
| Malaguti |
| Franco Morini |
Accessories & related products
Exhaust Boss Demper Ø 28 / 60 mm black
Surface: varnished · Color: black · Mounting type: Screwed clamp · Material: Steel · Ø Silencer: 60 mm · Ø Internal connection: 28 mm · Total length: 580 mm · Exhaust type: Dragpipe / sharp end · Ø outside: 60 mm · Flame tube attachment: Plug connection clamped
EUR 118.50
Explore categories from Exhaust system
Moped fans also bought
GPO shock absorber 30 cm fancy white
Color: black · Color: white · Manufacturer: GPO · Mounting type: Nuts & bolts · Hole spacing: 300 mm · Surface: varnished · Damping type: Spring · Adjustable: Yes · Ø spars: 30 mm · Total length: 325 mm · Ø Fastening inside: 10 mm · Ø outside: 50 mm · Number of fixing points: 2 pcs
EUR 69.90



