
Black flame pipe (manifold, exhaust bend, exhaust pipe) for your Puch Maxi S, N and X30 Sport moped / moped with E50 or Z50 engine.
| Manufacturer | Made in Portugal |
| Total length | 295 mm |
| Material | Steel |
| Ø inside | 25 mm |
| Ø outside | 28 mm |
| Color | black |
| Mounting type | Stud bolts & nuts |
| Number of fixing points | 2 pcs |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Puch | E50 Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
swiing® revival stud bolt inlet/outlet M6 x 30 (10.9 strength)
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Diameter: 5.95 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Strength class: 10.9 · Total length: 30 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread length: 12 mm
EUR 2.15
swiing® ingenious exhaust clamp 28 mm heat-resistant
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Color: Chrome · Material: FPM / FKM (colloquially known as Viton) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Mounting type: Nuts & bolts · Ø inside: 25 - 28 mm · Width: 40 mm · Total length: 40 mm
EUR 26.00
swiing® ingenious exhaust manifold 28 mm black | Puch Maxi S / N, X30 NS / NL
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Steel · Surface: varnished · Color: black · Ø inside: 25.3 mm · Ø outside: 28 mm · Total length: 302 mm · Mounting type: Stud bolts & nuts · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing outlet: 42 mm
EUR 41.40
Explore categories from Exhaust system
Moped fans also bought
66HEROES Exhaust bracket 75 mm flat Inox
Total length: 106 mm · Thickness: 4 mm · Manufacturer: 66HEROES · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Surface: electropolished · Ø mounting hole: 8.3 mm · Ø mounting hole: 20 mm · Hole spacing: 75 mm · Number of fixing points: 2 pcs
EUR 14.80
swiing® ingenious gasket outlet 28 mm graphite
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Graphite / Graphite · Area of application: Tuning · Reinforced: No · Ø outlet inside: 28 mm · Thickness: 3 mm · Place of use: Exhaust · Ø screw holder: 6.6 mm · Ø inside: 27.4 mm · Hole spacing outlet: 42.5 mm
EUR 8.80
swiing® ingenious exhaust clamp 28 mm heat-resistant
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Color: Chrome · Material: FPM / FKM (colloquially known as Viton) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Mounting type: Nuts & bolts · Ø inside: 25 - 28 mm · Width: 40 mm · Total length: 40 mm
EUR 26.00







