M12 x 90 mm hexagon socket fitting screw / hexagon socket machine fitting screw with turned shank made of high-strength steel for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece.
| Material | Steel |
| Ø shaft | 16 mm |
| Drive | Hexagon socket |
| Screw head | Cylinder head |
| Total length | 119.1 mm |
| Ø External head | 24 mm |
| Shank | Yes |
| Shank length | 89.9 mm |
| Thread length | 14 mm |
| Thread type | M12x1.75 (standard thread) |
| Width across flats | 8 mm |
| Strength class | 12.9 |
Explore categories from Screws & fastener sets

