
Complete spoke set for 19 inch rims of various mopeds, mopeds and small motorcycles.
The kit consists of 36 spokes and 36 nipples. nipples. The purple, hard coating is an electrochemical dip coating that serves to protect against corrosion and stone chips.
Spoke dimensions:
Length from hook inside (A): 212 mm
Ø spoke (B): 2.9 mm
Ø thread (C): 3.15 mm
Hook length (D): 9.8 mm
Thread length (E): 11 mm
Hook angle (F): 95°
Ø spoke head (G): 5.35 mm
Material: Steel, coated
Dimension spoke nipple:
Total length (H): 14 mm
Ø nipple head (I): 8.1 mm
Ø nipple neck (J): 5.0 mm
Material: Steel, coated
You can find suitable fitting tools, rim tapes, etc. in the accessories section.
Good, inexpensive standard spare part. GPO – GOOD PARTS ONLY.
| Nipple length | 14 mm |
| Manufacturer | GPO |
| Quantity | 36 pcs |
| Material | Steel |
| Surface | varnished |
| Color | violet |
| Length from hook | 212 mm |
| Nominal diameter (thread) | 3.15 mm |
| Ø spoke | 2.9 mm |
| Ø spoke head | 5.35 mm |
| Ø nipple head | 8.1 mm |
| Ø Nipple neck | 5 mm |
| Thread length | 11 mm |
| Hook length | 9.8 mm |
| Hook angle | 95 ° |
| Universal |
| Puch |
| Sachs |
Accessories & related products
Rim ring 1.50 x 19" (56 mm) chrome large nipple holes
Manufacturer: Made in Italy · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Nominal diameter: 484 mm · Wheel size: 19 " · Color: Chrome · Rim well depth: 8.2 mm · Overall width outside: 56 mm · Jaw width [inch]: 1.5 " · Jaw width [mm]: 39.1 mm · Ø Nipple hole: 6.9 mm · Number of spoke holes: 36 pcs
EUR 85.30
Not in stock
Centering stand 12" - 29"
Ø Clamping shaft: 12.2 mm · Material: Aluminum · Material: Plastic · Material: Steel · Area of application: Workshop accessories · Surface: galvanized (blue) · Surface: powder-coated · Surface: raw · Number of components: 1 pcs · Width: 220 mm · Total length: 350 mm · Height: 470 mm
EUR 201.60
Explore categories from Spokes



