
Chrome-plated exhaust clamp for attaching the silencer to the frame of your moped, moped or small motorcycle.
Depending on the language used, this component is also known as an exhaust sleeve, exhaust bracket, clamp, clamp clamp or exhaust fastener.
You can find more exhaust clamps and tailpipes in the accessories section.
Good, inexpensive standard spare part. GPO – GOOD PARTS ONLY.
| Manufacturer | GPO |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Width | 18 mm |
| Clamping diameter | 66 - 70 mm |
| Nominal diameter | 70 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Number of fixing points | 1 pcs |
| Ø mounting hole | 8.5 mm |
Accessories & related products
Moped fans also bought
Exhaust cigar 28 mm chrome | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL
Manufacturer: Made in Portugal · Color: Chrome · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Mounting type: Stud bolts & nuts · Mounting type: Welded lug · Ø Internal connection: 28 mm · Ø Flame tube outside: 28 mm · Exhaust type: Cigar · Ø outside: 70 mm · Total length: 920 mm · Flame tube attachment: Flange · Number of fixing points: 1 pcs
EUR 47.30
Exhaust manifold 28 mm chrome | Puch Maxi S / N, X30 NS, NL
Ø inside: 24 mm · Ø outside: 28 mm · Manufacturer: Made in Portugal · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Mounting type: Stud bolts & nuts · Total length: 295 mm · Hole spacing outlet: 42 mm · Number of fixing points: 2 pcs
EUR 20.10
Exhaust set "Tuning" Ø 28 / 70 mm chrome | Sachs 503 2AL/2BL
Total length: 700 mm · Ø outside: 70 mm · Manufacturer: Made in Portugal · Material: Steel · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Ø Flame tube outside: 28 mm · Exhaust type: Cigar · Mounting type: Screwed clamp · Flame tube attachment: Plug connection clamped
EUR 118.50
swiing® ingenious exhaust clamp 28 mm heat-resistant
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Color: Chrome · Material: FPM / FKM (colloquially known as Viton) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Mounting type: Nuts & bolts · Ø inside: 25 - 28 mm · Width: 40 mm · Total length: 40 mm
EUR 26.00




