
Complete spoke set suitable for Sachs 19" wheels (e.g. Hummel, Hercules, Hecker, Rixe, Rex, Göricke etc.).
The kit consists of 36 spokes made of galvanized steel and 36 yellow galvanized nipples. yellow galvanized nipple.
Spoke dimensions:
Length from inside of hook (A): 198 mm
Ø spoke (B): 2.9 mm
Ø thread (C): 3.2 mm
Hook length (D): 9.5 mm
Thread length (E): 12 mm
Hook angle (F): 95°
Ø spoke head (G): 5.6 mm
Material: Galvanized steel
Dimension spoke nipple:
Total length (H): 14.7 mm
Ø nipple head (I): 8 mm
Ø nipple neck (J): 5.0 mm
Material: galvanized steel
You can find suitable fitting tools, rim tapes, etc. in the accessories section.
Good, inexpensive standard spare part. GPO – GOOD PARTS ONLY.
| Manufacturer | GPO |
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue), galvanized (yellow) |
| Quantity | 36 pcs |
| Length from hook | 198 mm |
| Nominal diameter (thread) | 3.2 mm |
| Ø spoke | 2.9 mm |
| Ø spoke head | 5.6 mm |
| Nipple length | 14.7 mm |
| Ø nipple head | 8 mm |
| Ø Nipple neck | 5 mm |
| Thread length | 12 mm |
| Hook length | 9.5 mm |
| Hook angle | 95 ° |
| Universal |
| Sachs |
Accessories & related products
Rim ring 1.50 x 19" (56 mm) chrome large nipple holes
Nominal diameter: 484 mm · Ø Nipple hole: 6.9 mm · Manufacturer: Made in Italy · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Wheel size: 19 " · Rim well depth: 8.2 mm · Jaw width [inch]: 1.5 " · Jaw width [mm]: 39.1 mm · Overall width outside: 56 mm · Number of spoke holes: 36 pcs
EUR 85.30
Not in stock
Centering stand 12" - 29"
Ø Clamping shaft: 12.2 mm · Material: Aluminum · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: powder-coated · Surface: raw · Area of application: Workshop accessories · Height: 470 mm · Number of components: 1 pcs · Width: 220 mm · Total length: 350 mm
EUR 201.60
Explore categories from Spokes
Moped fans also bought
OMG fuel filter metal 6 mm (removable)
Manufacturer: OMG · Color: gray · Color: transparent · Color: white · Material: Glass · Material: Metal · Filter type: Plastic net · demountable: Yes · Ø inside: 3.45 mm · Ø outside: 22 mm · Ø fuel hose connection: 5.6 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Total length: 40 mm · Total length: 63 mm
EUR 8.05
BING O-ring Bing SRE & 85, Ø 20 mm
Manufacturer: BING · Color: black · Material: Rubber · Surface: raw · Area of application: Standard · Cord thickness: 1.4 mm · Place of use: Carburetor · Ø inside: 17.2 mm · Number of components: 1 pcs · Ø outside: 20 mm · Pony OEM number: A4281 · Sachs OEM no.: 0250 160 101
EUR 3.45
NSK BO15 shoulder ball bearing 15/40/10 (A4502)
Bearing type: Shoulder bearing · Stock number: BO15 · Inner ring width: 10 mm · Manufacturer: NSK · Bearing cage: Brass cage ball-guided · Material: Brass · Material: Steel · Area of application: Standard · Ø inside: 15 mm · Ø outside: 40 mm · Ball bearing closed: No · Width: 10 mm · Pony OEM number: A4502 · Sachs OEM no.: 0932 007 001
EUR 29.50
Continental 2.00 - 2.50 x 19" tube
Valve type: TR6 car valve · Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width: 2.5 " · Tire width [mm]: 25.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Tire height [%]: 100 · Wheel size: 19 " · Old designation: 23 x 2 " · Old designation: 23 x 2.25 " · Old designation: 23 x 2.5 "
EUR 20.80







