
High-performance cylinder for Puch without having to ream the casing. With 45mm bore and slotted inlet.
Carburetor at least 15mm and a racing exhaust should be fitted to exploit the full power.
The cooling fins are as original, therefore camouflaged.
Note: Please note the installation direction when assembling. The piston is inserted with the arrow pointing towards the outlet on the exhaust side.
(Scope of delivery as per photo).
Quality product from the Italian manufacturer Athena.
| Manufacturer | Athena |
| Camouflaged | Yes |
| Area of application | Tuning |
| Material | Aluminum |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 70 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø cylinder neck | 48 mm |
| Nominal diameter | 45 mm |
| Ø outlet inside | 23.5 mm |
| Hole spacing inlet | 38 mm |
| Inlet window | 22.3 x 14 |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Decompressor | No |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Outlet type | straight |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Athena piston 45 mm #A | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Athena · Ø outside piston (A): 44.94 mm · Compression height (C): 22.4 mm · Curvature (D): 3.15 mm · Total piston height (E): 52.67 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 98 g
EUR 59.20
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Width: 14.2 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 14.10
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Manufacturer: Made in Germany · Area of application: Standard · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Nipple shape: Cylinder · Cable length: 2200 mm · Nipple length: 5 mm · Number of components: 1 pcs
EUR 2.85
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Area of application: Tuning · Camouflaged: Yes · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 45 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Total length: 135 mm · Candle thread: short · Decompressor: No · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44
EUR 39.00
swiing® revival screw set engine galvanized | Puch Maxi
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Drive: Cross recess · Drive: Hexagon socket · Screw head: Countersunk head · Screw head: Cylinder head · Screw head: Lens head · Puch OEM number: 900.1216 · Puch OEM number: 901.1308
EUR 11.80
swiing® ingenious 17 mm SRF carburetor camouflaged | Puch Maxi, Supermaxi, X30 NS / NL
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Area of application: Tuning · Camouflaged: Yes · Component group Carburetor: Carburetor complete · Material: Aluminum · Width: 47 mm · Choke control: Hand choke · Carburetor type: SRE · Height: 89 mm · Height: 109 mm · Nominal diameter: 17 mm · Total length: 65 mm · Ø fuel hose connection: 5 mm · Ø Inside entrance: 17 mm · Ø Internal connection: 23 mm · Ø Output inside: 17.1 mm · Ø Air filter connection: 27.5 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Mixed oil connection: No · Vacuum connection: No · Nozzle thread: M3.5x0.6 (standard thread) · Nozzle block: 2.2 · Nozzle size: 74 · Clamping screw torque (max.): 3 N/m · Clamping screw torque (max.): 4 N/m
EUR 142.30
GPO 45 mm cylinder head Racing high-compression | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 45 mm · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Ø screw holder: 7.4 mm · Candle thread: short · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No · Area of application: Tuning
EUR 59.20
swiing® ingenious intake manifold 17 mm SRF camouflaged | Puch E50
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Camouflaged: Yes · Material: Aluminum · Ø inside: 17 mm · Ø External connection: 23 mm · Hole spacing inlet: 38 mm · Mounting type: Stud bolts & nuts · Number of fixing points: 2 pcs · Total height: 53.5 mm · Height flange center hole: 42 mm · Total length: 38 mm
EUR 53.30











