
Powerful racing kit with 45 mm bore and diaphragm inlet suitable for various Puch mopeds and small motorcycles.
The housing does not need to be spindled for use. However, the racing set lock must be removed to use this cylinder.
| Nominal diameter | 45 mm |
| Manufacturer | Athena |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Material | Aluminum |
| Camouflaged | No |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 70 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø cylinder neck | 47.8 mm |
| Ø outlet inside | 26 mm |
| Ø Inlet inside | 16 mm |
| Hole spacing inlet | 60 mm, 40 mm |
| Inlet window | 38 x 25 |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Thread inlet | M6x1 (standard thread) |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Outlet type | straight |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Area of application | Tuning |
| Decompressor | No |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
swiing® revival stud bolts M6 x 106 (10.9 strength)
Manufacturer: swiing® revival parts · Total length: 106 mm · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Thread length: 12 mm · Thread length: 20 mm · Puch OEM number: 360.1.10.034.1
EUR 2.15
Athena piston 45 mm #A | Puch
Manufacturer: Athena · Nominal diameter: 45 mm · Ø outside piston (A): 44.94 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Compression height (C): 22.4 mm · Curvature (D): 3.15 mm · Total piston height (E): 52.67 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 98 g
EUR 59.20
Intake manifold Athena AJH Inox
Manufacturer: Made in Netherlands · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Ø inside: 21 mm · Ø External connection: 24 mm · Mounting type: Screws · Hole pattern [mm]: 60 x 40 · Number of fixing points: 4 pcs · Total height: 60 mm · Area of application: Tuning
EUR 98.40
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Width: 14.2 mm · Ø outside: 15 mm · Ø inside: 12 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Tomos OEM number: 035548 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001
EUR 14.10
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Adhesive kit tank & frame black PVC carrier film | Puch Maxi S
Place of use: Frame (+ tank) · Color: black · Color: white · Material: Polyvinyl chloride (PVC) · Width: 123 mm · Width: 230 mm · Width: 330 mm · Rear side texture: Adhesive · Height: 26 mm · Height: 60 mm · Height: 65 mm · Consistency: UV-resistant · Consistency: petrol resistant · Transferfolie: No
EUR 11.20
GPO 45 mm cylinder head tuning | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Area of application: Tuning · Camouflaged: Yes · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 45 mm · Material: Aluminum · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Candle thread: short · Number of fixing points: 4 pcs · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Decompressor: No
EUR 39.00
swiing® revival nozzle set M5 (70 - 92) Dell'Orto SHA, PHBG
Manufacturer: swiing® revival parts · Component group Carburetor: Spraying · Material: Brass · Quantity: 10 pcs · Carburetor type: PHBG · Carburetor type: SHA · Carburetor type: SHA (Piaggio) · Nozzle type: Main nozzle · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 75 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 85 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90 · Nozzle size: 92 · Total length: 8 mm · Drive: Slot
EUR 24.80
swiing® ingenious intake manifold Gilardoni italkit Inox
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Camouflaged: No · Material: Aluminum · Ø inside: 21 mm · Ø External connection: 24 mm · Mounting type: Screws · Hole pattern [mm]: 60 x 35 · Number of fixing points: 4 pcs · Total height: 55 mm · Height flange center hole: 42.5 mm · Total length: 80 mm · Area of application: Tuning
EUR 80.60
Intake manifold Athena AJH Inox
Manufacturer: Made in Netherlands · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Ø inside: 21 mm · Ø External connection: 24 mm · Mounting type: Screws · Hole pattern [mm]: 60 x 40 · Number of fixing points: 4 pcs · Total height: 60 mm · Area of application: Tuning
EUR 98.40
Polini CP 21 mm carburetor (hand choke)
Manufacturer: Polini · Camouflaged: No · Component group Carburetor: Carburetor complete · Material: Aluminum · Carburetor type: CP · Nominal diameter: 21 mm · Ø Internal connection: 24 mm · Ø without reducing sleeve: 26 mm · Ø Inside entrance: 21 mm · Ø Output inside: 21 mm · Ø Air filter connection: 46 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Ø fuel hose connection: 7 mm · Mixed oil connection: Yes · Vacuum connection: Yes · Choke control: Hand choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 72 · Size of secondary nozzle: 42 · Mounting type: Plug connection clamped · Total length: 73.5 mm · Width: 75 mm · Height: 135 mm · Area of application: High End · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning
EUR 177.90











