
43 mm replacement piston with one 2 mm L-shaped piston ring with internal circlip (IS) and one rectangular piston ring with flank circlip (FS) for Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer mopeds / mopeds with 43 mm Athena cylinder kit.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 43 mm |
| Manufacturer | Athena |
| Ø outside piston (A) | 42.93 mm |
| Compression height (C) | 26.25 mm |
| Curvature (D) | 4 mm |
| Total piston height (E) | 52.6 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | L-ring, Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS), Flank safety device (FS) |
| Piston ring height | 2 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | A |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo |
Accessories & related products
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: burnished · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Total length: 130 mm · Number of components: 7 pcs · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 23.60
Athena 43 mm cylinder kit without head 12 mm KoBo | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 43 mm · Manufacturer: Athena · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Displacement: 63 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Number of fixing points: 3 pcs · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: clamped · Decompressor: Yes · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 207.50
Athena piston 43mm (10 mm KoBo) #A | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 43 mm · Manufacturer: Athena · Ø outside piston (A): 42.9 mm · Compression height (C): 26.52 mm · Curvature (D): 2.4 mm · Total piston height (E): 50.4 mm · Number of piston rings (F): 2 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Flank safety device (FS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Tolerance group: A · Weight piston kit: 87 g
EUR 75.80
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Surface: galvanized (blue) · Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
EUR 2.85
Brake cable Ø 1.8 mm x 220 cm (pear-shaped nipple)
Surface: galvanized (blue) · Ø nipple: 3.5 mm · Ø nipple: 6 mm · Nipple length: 10 mm · Manufacturer: Made in Germany · Number of components: 1 pcs · Material: Steel · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Pears · Area of application: Standard
EUR 2.85
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Filter type: Plastic net · Installation direction: horizontal / horizontal · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Ø fuel hose connection: 6 mm · Reserve level: 70 mm · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Mounting type: Union nut
EUR 11.80
Not in stock
EFFE Condenser with cable | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: EFFE · Ø mounting hole: 4.4 mm · Capacity: 0.26 µF · Mounting type: Tab for screwing · Connection type: Cable for screwing · Height: 26 mm · Total height: 31 mm · Ø outside: 18 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard · Piaggio OEM number: 102939
EUR 14.10
DR 38.4 mm cylinder kit 10 mm KoBo | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Nominal diameter: 38.4 mm · Manufacturer: DR Racing Parts · Material: Gray cast iron · Surface: varnished · Crankshaft stroke: 43 mm · Displacement: 50 ccm · Ø cylinder neck: 45.6 mm · Ø Outlet outside: 22.5 mm · Ø outlet inside: 17 mm · Ø piston pin (B): 10 mm · Outlet type: clamped · Number of fixing points: 3 pcs · Hole pattern [mm]: 35 x 55 · Decompressor: Yes · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 154.10
Not in stock
swiing® revival condenser with cable | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: swiing® revival parts · Capacity: 0.28 µF · Mounting type: Tab for screwing · Connection type: Cable for screwing · Height: 26 mm · Ø outside: 18 mm · Ø mounting hole: 4.4 mm · Total height: 31 mm · Area of application: Original · Area of application: Standard · Piaggio OEM number: 102939
EUR 14.10
Not in stock











