
45 mm replacement piston with two 1.5 mm rectangular piston rings with internal fuse (IS) for various Puch mopeds / mopeds with Athena AJH cylinders.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Nominal diameter | 45 mm |
| Manufacturer | Athena |
| Ø outside piston (A) | 44.93 mm |
| Compression height (C) | 24.9 mm |
| Curvature (D) | 2.82 mm |
| Total piston height (E) | 50.8 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Tolerance group | B |
| Weight piston kit | 94 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Athena 45 mm cylinder kit incl. diaphragm AJH | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Athena · Material: Aluminum · Area of application: Tuning · Surface: sandblasted · Displacement: 70 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 47.8 mm · Camouflaged: No · Ø outlet inside: 26 mm · Ø Inlet inside: 16 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Inlet window: 38 x 25 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Hole spacing inlet: 40 mm · Hole spacing inlet: 60 mm · Decompressor: No · Ø piston pin (B): 12 mm · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread)
EUR 349.90
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Manufacturer: GPO · Area of application: (Dis)assembly tool · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs
EUR 23.60
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
ESJOT sprocket 45 teeth 4-hole coaster black
Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Ø inside: 94 mm · Manufacturer: ESJOT · Material: Steel · Surface: powder-coated · Color: black · Number of fixing points: 4 pcs · Number of teeth: 45 pcs · Hole spacing: 74 mm · Thickness: 4.5 mm · Ø mounting hole: 6.4 mm · Ø bolt circle: 105 mm
EUR 71.10
Magura cable clamp Ø 8 x 15 mm
Manufacturer: Magura · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Thread type: M6x1 (standard thread) · Ø Cable bushing: 2.3 mm · Drive: External hexagon · Drive: Slot · Thread length: 7 mm · Screw head: Hexagon · Total length: 15 mm · Width across flats: 7 mm · Ø outside: 8 mm · Ø Bundle: 6 mm · Area of application: Standard
EUR 2.95
Magura set screw M6 x 34 lock nut SW8
Slotted: No · Manufacturer: Magura · Width across flats nut: 8 mm · Material: Brass · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: nickel-plated · Ø cable holder: 3.05 mm · Thread type: M6x1 (standard thread) · Ø Receptacle: 7.05 mm · Width across flats Screw: 8 mm · Thread length: 24 mm · Total length: 34 mm
EUR 2.95
Inner cable set automatic | Puch E50
Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears
EUR 11.80
EUR 10.10








