
A supposed 19 mm Bing SRF replica carburetor.
The passage is slightly conical, so that the diameter is 19 mm on the outside, but only slightly larger than 17 mm in the middle.
The carburetor is not of the same quality as original Bing products, but is a good and inexpensive alternative.
Sink block is for nozzles with M4 thread.
ØAir filter screen: 60.2 mm
Connection diameter to intake manifold: 23 mm
Mounted nozzle size: unknown
| Nominal diameter | 17 mm |
| Component group Carburetor | Carburetor complete |
| Carburetor type | SRF |
| Ø fuel hose connection | 6 mm |
| Ø Internal connection | 23 mm |
| Ø Inside entrance | 19 mm |
| Ø Output inside | 19 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Ø Air filter connection | 60.2 mm |
| Choke control | Hand choke |
| Nozzle thread | M4x0.7 (standard thread) |
| Area of application | Tuning |
| Puch |
| Zündapp Belmondo |
| Kreidler |
Moped fans also bought
Fuel tap horizontal M12x1 (with union nut) outgoing at the bottom
Manufacturer: GPO · Possible lever positions: open / closed / reserve · Material lever: Metal · Thread type: MF12x1 (fine pitch thread) · Filter type: Plastic net · Ø fuel hose connection: 6 mm · Installation direction: horizontal / horizontal · Mounting type: Union nut · Outlet direction: below · Spare tube shape: curved · Reserve level: 70 mm
EUR 11.80
Not in stock
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Test mark: none · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Clamping diameter: 22 mm · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Total length: 360 mm · Thread size: M8
EUR 33.10
swiing® ingenious 16 mm intake manifold Bing SRF | Zündapp Belmondo (Type 247)
Manufacturer: swiing® ingenious parts · Material: Aluminum · Ø inside: 16 mm · Mounting type: Screws · Ø External connection: 23 mm · Number of fixing points: 2 pcs · Hole spacing inlet: 40 mm · Total height: 42 mm · Height flange center hole: 35 mm · Total length: 35 mm · Camouflaged: No · Area of application: Tuning
EUR 47.30
Rear muffler flute Ø 28 / 70 mm chrome
Ø outside: 70 mm · Manufacturer: Made in Portugal · Material: Steel · Color: Chrome · Surface: chrome-plated · Total length: 700 mm · Ø Internal connection: 28 mm · Mounting type: Screwed clamp · Exhaust type: Flute · Flame tube attachment: Plug connection clamped
EUR 69.90
swiing® revival nozzle set M4 (70 - 90) Bing 18, Bing 85
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Brass · Component group Carburetor: Spraying · Quantity: 11 pcs · Carburetor type: 17 Catalyst · Carburetor type: 18 Catalyst · Carburetor type: 85 · Nozzle type: Main nozzle · Drive: Slot · Nozzle thread: M4x0.7 (standard thread) · Nozzle size: 70 · Nozzle size: 72 · Nozzle size: 74 · Nozzle size: 76 · Nozzle size: 78 · Nozzle size: 80 · Nozzle size: 82 · Nozzle size: 84 · Nozzle size: 86 · Nozzle size: 88 · Nozzle size: 90
EUR 26.00







