
Complete choke cable for your converted Piaggio Wideframe Vespa scooter with round slide Polini CP carburetor.
The choke cable is supplied including all components required for connection to your CP carburetor. We also recommend using the Rapid Clip to ensure even more elegant choke control.
| Total length | 620 mm |
| Nipple shape | Cylinder |
| Ø outside | 11 mm |
| Manufacturer | Bollag Motos |
| Component group Carburetor | Choke control |
| Ø bore | 2 mm |
| Ø inside | 6.5 mm |
| Choke control | Cable choke |
Accessories & related products
INA needle roller bearing 20/42/18 main shaft | Vespa Wideframe
Material: Steel · Width: 18.1 mm · Dimension needle bearing: 20x42x18 · Manufacturer: INA · Ø outside: 41 mm · Ø outside: 42 mm · Bearing type: Bearing ring · Bearing type: Needle sleeve · Ø inside: 20 mm · Piaggio OEM number: 20386
EUR 71.10
Explore categories from Cable pulls & accessories
Moped fans also bought
M10 sealing ring Fiber
Material: Fiber · Thickness: 1.6 mm · Ø outside: 13.8 mm · Surface: raw · Place of use: Carburetor · Place of use: Motor housing · Ø inside: 10 mm · Area of application: Standard · Pony OEM number: A1817 · Pony OEM number: A5650 · Puch OEM number: 27071 · Sachs OEM no.: 0250 042 001 · Sachs OEM no.: 0650 131 000
EUR 1.90
Polini CP 23 mm carburetor (cable choke) rubber flange
Nominal diameter: 23 mm · Material: Aluminum · Total length: 71 mm · Width: 66 mm · Height: 132 mm · Manufacturer: Polini · Camouflaged: No · Component group Carburetor: Carburetor complete · Carburetor type: CP · Choke control: Cable choke · Nozzle thread: M5x0.8 (standard thread) · Nozzle size: 110 · Ø Inside entrance: 42 mm · Ø Output inside: 25 mm · Ø Air filter connection: 47 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Ø fuel hose connection: 7 mm · Mixed oil connection: Yes · Mounting type: Rubber sleeve · Vacuum connection: Yes · Area of application: Performance · Area of application: Racing · Area of application: Tuning · Nozzle block: 35-12 · Size of secondary nozzle: 40
EUR 166.00



