
M8 cap nut made of galvanized steel for universal use, including on your moped, moped and small motorcycle.
Price per piece
| Material | Steel |
| Surface | galvanized (blue) |
| Nut type | Cap nut |
| Drive | External hexagon |
| Height | 15 mm |
| Width across flats | 13 mm |
| Nominal diameter (thread) | 8 mm |
| Thread depth | 6.5 mm |
| Thread type | M8x1.25 (standard thread) |
| Strength class | 6 / 8 |
Explore categories from Hub & axle
Moped fans also bought
