
Black painted sprocket with 22 teeth to fit your Zündapp Alpa Spezial 3000, Tomos and Hercules moped, moped or small motorcycle.
Note: Check the dimensions carefully before buying and make sure that the sprocket fits your setup.
You can find more chain sprockets in the accessories section.
German quality product from the manufacturer ESJOT in original equipment quality.
| Chain type | 415H |
| Chain pitch | 1/2" x 3/16" |
| Thickness | 4 mm |
| Ø mounting hole | 7.4 mm |
| Manufacturer | ESJOT |
| Material | Steel |
| Color | black |
| Surface | varnished |
| Number of teeth | 22 pcs |
| Ø inside | 42.5 mm |
| Ø bolt circle | 60.5 mm, 66 mm |
| Number of fixing points | 4 pcs, 8 pcs |
| Tomos |
| Hercules |
| Zündapp |
Explore categories from Drive & transmission
Moped fans also bought
GPO license plate holder Inox (CH version)
Height: 5.3 mm · Width: 105 mm · Total length: 145 mm · Manufacturer: GPO · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Color: silver · Ø mounting hole: 5 mm · Hole spacing: 30 mm · Hole spacing: 50 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Thread length: 8 mm · Number of fixing points: 2 pcs
EUR 12.90
BERU spark plug connector 1 kΩ interference suppressed
Manufacturer: BERU · Material: Sheet metal (steel) · Color: silver · Ø cable: 5 mm · Ø cable: 7 mm · Spark plug socket: M4 · Cable available: No · Suppressed: Yes · Resistance: 1000 Ω · Subcategory: Spark plug connector · Pony OEM number: A2099 · Sachs OEM no.: 0265 100 00
EUR 10.40
BOSCH screw-in condenser | Bosch / Ducati
Thread type: M3x0.5 (standard thread) · Manufacturer: BOSCH · Capacity: 0.2 µF · Area of application: Original · Area of application: Standard · Mounting type: Plug connection clamped · Connection type: Thread for screwing · Height: 27 mm · Ø outside: 18 mm · Total height: 33.5 mm · Alternative version of the Pony OEM number: A2090 · Pony OEM number: A2092 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0265 052 003 · Sachs OEM no.: 0265 052 007 · BOSCH OEM number: 2 207 330 050
EUR 23.60
Continental 2.00 - 2.50 x 17" tube
Valve type: TR6 car valve · Manufacturer: Continental · Tire width: 2 - 2.5 " · Tire width: 2.25 - 2.5 " · Tire width [mm]: 50.8 - 63.5 · Width: 2 " · Width: 2 1/4 " · Width: 2 1/2 " · Tire height [%]: 100 · Old designation: 21 x 2 " · Old designation: 21 x 2.25 " · Old designation: 21 x 2.5 " · Wheel size: 17 "
EUR 17.70
GPO clamping bridge EBR cast fork plate aluminum silver
Width: 17 mm · Height: 20.4 mm · Total length: 47 mm · Clamping diameter: 22 mm · Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: anodized · Color: silver · Ø mounting hole: 6.4 mm · Hole spacing: 30 mm · Number of fixing points: 2 pcs
EUR 10.60






