
Special 22 mm exhaust suitable for Puch Supermaxi LG1 / LG2 mopeds.
With a slanted mounting flange so that it can be fitted to the Puch Supermaxi cylinders mentioned.
Not suitable for conventional Puch Maxi cylinders.
The M7 bolt at the end of the flame tube must be locked with an additional nut, otherwise the nut may loosen and the muffler insert may fall out.
Attention: The sound of the replica exhausts can be slightly louder than the original, so you can wrap wool around the muffler to help. You can find this in the accessories below.
A quality product made in Portugal.
| Manufacturer | Made in Portugal |
| Mounting type | Welded lug |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Material | Steel |
| Surface | chrome-plated |
| Color | Chrome |
| Ø outside | 56.5 mm |
| Total length | 915 mm |
| Ø Silencer | 58 mm |
| Ø Flame tube outside | 22 mm |
| Ø Internal connection | 19 mm |
| Flame tube attachment | Flange |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) |
Accessories & related products
Stop nut M7 galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nut type: Self-securing nut · Thread type: M7x1 (standard thread) · Height: 7.3 mm · Nominal diameter (thread): 7 mm · Drive: External hexagon · Width across flats: 11 mm · Strength class: 8 · Thread depth: 4.8 mm · Area of application: Standard
EUR 1.05
Stop nut M7 Inox
Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Nut type: Self-securing nut · Thread type: M10x1.5 (standard thread) · Thread type: M4x0.7 (standard thread) · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Thread type: M7x1 (standard thread) · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 4 mm · Nominal diameter (thread): 5 mm · Nominal diameter (thread): 6 mm · Nominal diameter (thread): 7 mm · Nominal diameter (thread): 8 mm · Nominal diameter (thread): 10 mm · Drive: External hexagon
EUR 0.85
Explore categories from Exhaust system
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Number of components: 1 pcs · Area of application: Standard
EUR 2.85
Stop nut M7 galvanized
Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Nut type: Self-securing nut · Thread type: M7x1 (standard thread) · Height: 7.3 mm · Nominal diameter (thread): 7 mm · Drive: External hexagon · Width across flats: 11 mm · Strength class: 8 · Thread depth: 4.8 mm · Area of application: Standard
EUR 1.05
GPO air filter | Puch Supermaxi LG1, LG2 Cat
Manufacturer: GPO · Mounting type: Plug connection clamped · Material: Plastic · Camouflaged: Yes · Color: black · Filter type: Foam · Filter type: Racing screen · Filter type: Standard sieve · Ø Internal connection: 28 mm · Area of application: Standard · Area of application: Tuning
EUR 29.50




