
Metallic silver luggage rack for mounting on the fork of your Puch Maxi S or N moped / moped.
The luggage rack is welded together from bent steel tubes and cross struts. The spring of the handlebar holds your luggage securely in place.
| Width | 145 mm |
| Material | Steel |
| Surface | varnished |
| Color | silver |
| Ø mounting hole | 8.2 mm |
| Height | 173 mm |
| Mounting type | Nuts & bolts |
| Hole spacing | 120 mm |
| Number of fixing points | 3 pcs |
| Total length | 315 mm |
| Puch |
Accessories & related products
Chrome tank luggage carrier | Puch Maxi S
Manufacturer: Made in Portugal · Color: Chrome · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Total length: 430 mm · Width: 180 mm · Height: 440 mm · Ø mounting hole: 8.1 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 4 pcs · Puch OEM number: 349.1.29.627.1
EUR 154.10
Explore categories from Fork
Moped fans also bought
Gas cable Ø 1.25 mm x 220 cm (cylindrical nipple) Bing
Ø nipple: 3 mm · Nipple length: 5 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Number of components: 1 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Cable length: 2200 mm · Nipple shape: Cylinder · Area of application: Standard
EUR 2.85
Bumm mirror round Inox
Manufacturer: Bumm · Material: Chrome steel (colloquially known as stainless steel) · Material: Steel · Surface: chrome-plated · Color: Chrome · Thread size: M8 · Clamping diameter: 22 mm · Thread type: M8x1.25 (standard thread) · Ø mirror surface: 107 mm · Ø mirror rod: 8 mm · Mirror rod length: 300 mm · Test mark: none · Total length: 360 mm
EUR 33.10
swiing® revival side protection screw set black | Puch Maxi S
Manufacturer: swiing® revival parts · Thread length: 35 mm · Thread length: 50 mm · Material: Plastic · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Surface: raw · Color: silver · Thread type: M5x0.8 (standard thread) · Drive: Slot · Drive: Triangular head · Total length: 47 mm · Total length: 60 mm
EUR 15.30
Inner cable set automatic | Puch E50
Total length: 1600 mm · Total length: 2200 mm · Manufacturer: Made in Germany · Material: Steel · Quantity: 4 pcs · Ø Stranded wire: 1.25 mm · Ø Stranded wire: 1.5 mm · Ø Stranded wire: 1.8 mm · Nipple shape: Barrel (transverse) · Nipple shape: Cylinder · Nipple shape: Pears
EUR 11.80







