
Original replacement variator suitable for your Piaggio Ciao, Si, Bravo or Boxer moped / moped with variator drive.
The GPO Vario is equipped with an original Piaggio sliding bush and an original Piaggio pulley. The NOS components ensure a perfect fit on the crankshaft and smooth running.
| Manufacturer | GPO |
| Gearbox type | Vario |
| Number of weights | 8 pcs |
| Weight Standard weights | 6 g, 8 g |
| Ø Weights | 14 mm |
| Length Weights | 14 mm |
| Ø External variator | 85 mm |
| Piaggio OEM number | 152729, 114059, 152719, 158897, 124709, 158883 |
| Piaggio | Ciao - P , SC , PX , C24 Si Bravo / Super Bravo Boxer Grillo |
Accessories & related products
GPO converter with swiing® pulleys Ø 96 mm | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: GPO · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Gearbox type: Vario · Hardness level Counter pressure spring: Standard (30 kg - steel-colored) · Ø outside: 96 mm · Alternative version of the Piaggio OEM number: 104649 · Alternative version of the Piaggio OEM number: 221171
EUR 213.50
Not in stock
GPO converter Vario Ø 100 mm | Piaggio Ciao, SI, Bravo, Boxer
Manufacturer: GPO · Area of application: Standard · Gearbox type: Vario · Ø outside: 100 mm · Hardness level Counter pressure spring: Standard (30 kg - steel-colored) · Alternative version of the Piaggio OEM number: 104649 · Alternative version of the Piaggio OEM number: 221171
EUR 166.00
Not in stock
GPO converter Ø 100 mm (bell selection) | Piaggio Ciao, SI
Manufacturer: GPO · Gearbox type: Vario · Ø outside: 100 mm · Hardness level Counter pressure spring: Standard (30 kg - steel-colored) · Piaggio OEM number: 006426 · Piaggio OEM number: 120870 · Piaggio OEM number: 124775 · Piaggio OEM number: 190312 · Piaggio OEM number: 220441 · Piaggio OEM number: 221171
EUR 207.50
Not in stock
Explore categories from Variomatic belt drive



