
Original, very high-quality air filter box suitable for your Peugeot 103, Vogue, SPX, RCX moped / moped with Gurtner carburetor.
You can find more air filters and suitable carburetors in the accessories section.
French quality product from the manufacturer Gurtner in original equipment quality.
Original Peugeot spare part number: 11714522
| Material | Plastic |
| Total length | 63 mm |
| Manufacturer | Gurtner |
| Color | black |
| Width | 87 mm |
| Filter type | Box |
| Height | 95 mm |
| Ø Internal connection | 50.5 mm |
| Mounting type | Plug connection clamped |
| Area of application | Standard, Original |
| Peugeot OEM number | 11714522 |
| Peugeot |
Accessories & related products
Gurtner carburetor D12G with air filter (206.0M) original | Peugeot 103 Vogue, 103 Z
Nominal diameter: 12 mm · Material: Aluminum · Total length: 115 mm · Width: 94 mm · Height: 87 mm · Manufacturer: Gurtner · Component group Carburetor: Carburetor complete · Choke control: Cable choke · Nozzle size: 64 · Ø Inside entrance: 12 mm · Ø Output inside: 12 mm · Ø Air filter connection: 50 mm · Ø Internal connection: 19 mm · Ø fuel hose connection: 6 mm · Mounting type: Plug connection clamped · Area of application: Original · Area of application: Standard
EUR 88.90
Explore categories from Carburetor & intake system



