
45 mm replacement piston with two pieces of 1.5 mm rectangular piston ring with internal fuse (IS) for various Puch mopeds / mopeds.
The detailed dimensions of the piston according to the technical drawing can be found in the details. You can also find out about the relevant piston rings, their stems and locking types on the legend in the pictures.
| Manufacturer | Athena |
| Ø outside piston (A) | 44.9 mm |
| Compression height (C) | 25 mm |
| Curvature (D) | 2.8 mm |
| Total piston height (E) | 50.8 mm |
| Number of piston rings (F) | 2 pcs |
| Nominal diameter | 45 mm |
| Piston ring mold | Rectangular ring |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Piston ring impact | Internal fuse (IS) |
| Piston ring height | 1.5 mm |
| Tolerance group | A |
| Weight piston kit | 94 g |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
Athena 45 mm cylinder kit incl. diaphragm AJH | Puch
Nominal diameter: 45 mm · Manufacturer: Athena · Material: Aluminum · Camouflaged: No · Surface: sandblasted · Area of application: Tuning · Displacement: 70 ccm · Crankshaft stroke: 43 mm · Ø cylinder neck: 47.8 mm · Ø outlet inside: 26 mm · Ø Inlet inside: 16 mm · Inlet window: 38 x 25 · Thread inlet: M6x1 (standard thread) · Hole spacing inlet: 40 mm · Hole spacing inlet: 60 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Outlet type: straight · Hole spacing outlet: 42 mm · Thread outlet: M6x1 (standard thread) · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Decompressor: No
EUR 349.90
GPO piston pin extractor Ø 10, 12, 14 mm
Total length: 130 mm · Width across flats: 10 mm · Width across flats: 17 mm · Manufacturer: GPO · Diameter: 10 mm · Diameter: 12 mm · Diameter: 14 mm · Material: Steel · Surface: burnished · Number of components: 7 pcs · Area of application: (Dis)assembly tool
EUR 23.60
Explore categories from Piston
Moped fans also bought
swiing® revival gasket gearbox cover engine 1 mm | Puch E50
Manufacturer: swiing® revival parts · Color: sand-colored · Material: Sealing paper · Thickness: 1 mm · Ø inside: 106 mm · Number of components: 1 pcs · Ø outside: 116 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Alternative version of the Puch OEM number: 349.1.10.349.1
EUR 4.65
MKX shock absorber 26 cm black
Total length: 295 mm · Ø outside: 46 mm · Manufacturer: MKX · Material: Aluminum · Material: Steel · Color: black · Surface: varnished · Damping type: Spring · Adjustable: Yes · Ø Fastening inside: 8 mm · Ø Fastening inside: 10 mm · Hole spacing: 260 mm · Ø spars: 24 mm · Mounting type: Nuts & bolts · Number of fixing points: 2 pcs
EUR 59.20






