
Powerful racing kit with 38 mm bore and reed valve inlet suitable for various Puch mopeds and small engines.
The housing does not need to be spindled for use. To exploit the full power, we recommend fitting at least a 15 mm carburetor and a racing exhaust.
| Manufacturer | Athena |
| Material | Aluminum |
| Surface | sandblasted |
| Displacement | 50 ccm |
| Crankshaft stroke | 43 mm |
| Ø piston pin (B) | 12 mm |
| Nominal diameter | 38 mm |
| Thread inlet | M5x0.8 (standard thread) |
| Hole spacing outlet | 42 mm |
| Hole pattern [mm] | 44 x 44 |
| Number of fixing points | 4 pcs |
| Outlet type | straight |
| Area of application | Tuning |
| Thread outlet | M6x1 (standard thread) |
| Camouflaged | No |
| Puch | E50 ZA50 (air-cooled) Z50 (X30 Sport) |
Accessories & related products
GPO 38 mm cylinder head original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 38 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Candle thread: short · Decompressor: No · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Area of application: Standard
EUR 39.00
swiing® revival stud bolts M6 x 106 (10.9 strength)
Manufacturer: swiing® revival parts · Material: Steel · Surface: galvanized (blue) · Thread type: M6x1 (standard thread) · Nominal diameter (thread): 6 mm · Total length: 106 mm · Thread length: 12 mm · Thread length: 20 mm · Puch OEM number: 360.1.10.034.1
EUR 2.15
Athena piston 38 mm #B | Puch
Nominal diameter: 38 mm · Manufacturer: Athena · Ø outside piston (A): 37.94 mm · Compression height (C): 22.45 mm · Curvature (D): 3.55 mm · Total piston height (E): 55 mm · Number of piston rings (F): 1 pcs · Piston ring mold: Rectangular ring · Piston ring impact: Internal fuse (IS) · Piston ring height: 1.5 mm · Ø piston pin (B): 12 mm · Tolerance group: B · Weight piston kit: 74 g
EUR 77.00
swiing® ingenious needle roller bearing 12/15/14.2 original silver cage
Bearing type: Needle roller and cage assembly · Manufacturer: swiing® ingenious parts · Bearing cage: Silver cage · Width: 14.2 mm · Ø inside: 12 mm · Ø outside: 15 mm · Dimension needle bearing: 12/15 x 14.2 · Alternative version of the Pony OEM number: A4222 · Alternative version of the Sachs OEM number: 0232 157 001 · Tomos OEM number: 035548
EUR 14.10
Explore categories from Cylinder
Moped fans also bought
Wippermann drive chain No.18 (double reinforced)
Material: Steel · Manufacturer: Wippermann · Surface: blank / oiled · Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Rolling circumference: 1448 mm · Number of chain links: 114 pcs · Chain lock type: Spring lock · Ø bore: 4.2 mm · Ø Pin: 4.15 mm · Color: gray
EUR 40.20
GPO 38 mm cylinder head original | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 38 mm · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 44 x 44 · Candle thread: short · Decompressor: No · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Area of application: Standard
EUR 39.00
GPO sprocket 45 teeth black | Puch Maxi, Puch X30 NG-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Steel · Surface: powder-coated · Chain pitch: 1/2" x 3/16" · Chain type: 415H · Number of teeth: 45 pcs · Ø bolt circle: 105.5 mm · Ø inside: 94 mm · Ø mounting hole: 6.7 mm · Thickness: 4.5 mm · Hole spacing: 36.5 mm · Hole spacing 2: 68 mm · Cranking (offset): 8 mm · Number of fixing points: 6 pcs · Color: black
EUR 23.60
GPO 38 mm cylinder head Racing high-compression | Puch Maxi S, N / X30 NS, NL, N-2AH
Manufacturer: GPO · Material: Aluminum · Surface: sandblasted · Ø cylinder: 38 mm · Total length: 135 mm · Width: 125 mm · Height: 55 mm · Ø screw holder: 7.4 mm · Candle thread: short · Decompressor: No · Number of fixing points: 4 pcs · Hole pattern [mm]: 45 x 45 · Area of application: Tuning
EUR 59.20










